Depremzede tiyatrocular çocukları güldürmek için sahneye çıktı

Tarih: 4 Nisan 2023 Salı 12:52

Deprem felaketinin ardından Hatay’daki sahneleri yıkılan Şeker Tiyatro Topluluğu, Yenişehir Belediyesinin ev sahipliğinde çocukları güldürmek için sahne aldı.Mersin Yenişehir Belediyesi, depremzede tiyatroculara destek vermek ve çocukları sanat etkinlikleriyle buluşturmak amacıyla tiyatro günleri düzenledi.

Mersin Yenişehir Belediyesi depremde nedeniyle sahneleri yıkılan ve tüm kostüm malzemeleri enkazda kalan Hataylı tiyatrocuları yalnız bırakmadı. Mersin’deki geçici barınma merkezlerinde kalan depremzede tiyatrocular, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde iki oyununu çocuklar için sahneledi.

Depremzede tiyatro oyuncusu “Çocuklar güldüğü zaman iyileştiğimizi hissediyoruz”

Depremzede tiyatro oyuncusu Aylem Şakir, depremden sonra sadece sahnede mutlu olabildiklerini ve çocuklar güldükçe iyileştiklerini söyledi. Çocukların kendilerine iyi geldiğini ifade eden Aylem Şakir şu şekilde konuştu: “Hatay Defne’den geliyoruz. Mersin’de KYK Kız Yurdu’nda kalıyoruz. Orada da gönüllü olarak tiyatro oyunumuzu sergiledik. 10 yıldır bu işi yapıyoruz. Çocukları çok seviyoruz, onlar bize çok iyi geliyor, onlar bizi iyileştiriyor. Param parçayız, kayıplarımız var, hocamız, akrabalarımız vefat etti.  Güçlü durmamız gerektiğini biliyoruz çünkü çocuklarımız var. Kendi işimizle ayakta kalmak istiyoruz, bunu da burada yavaş yavaş yapmaya çalışıyoruz. Bize en büyük desteği veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e çok teşekkür ediyoruz, bizimle çok iyi ilgilendiler. Buradaki çocukların karşısında olmak bizi çok mutlu etti. Herhalde sadece çocukların karşısında iyi oluyoruz. Onun dışında zaman durmuş, hislerimiz durmuş. Bu yaşadığımız felaketten sonra iyi değiliz. Biz memleketimize gitmek istiyoruz ama orası darmadağın. Gidebilecek miyiz onu da bilmiyoruz. Hepimiz memleket aşığıyız, biz o kadar alışmışız ki Hatay’a. Akrabalarımızı arkadaşlarımızı kaybetmiş olmak çok ağır, tek mutlu olduğumuz yer sahne. Çocuklar güldüğü zaman iyileştiğimizi hissediyoruz.”

“Bu tür etkinliklerin örnek olacağını düşünüyorum.”

Tiyatro oyunlarına çocuklarıyla birlikte gelen Leyla Aydoğan, “ Bugün 3 çocuğumla birlikte bu etkinliğe katıldık, çok mutlu oldum. Kültür ve sanat adına çocuklarımızı tiyatrolara ve sanat etkinliklerine daha küçük yaşlarda alıştırmaya çalışıyorum. Ayrıca depremzede olan oyuncularımızla buluştuğumuz için çocuklarımız adına çok teşekkür ediyorum. Bu tür etkinliklerin örnek açısında iyi olacağını düşünüyorum. Çok mutluyuz, ben Yenişehir’de oturmuyorum. Çocuklarımızın öğretmenleri tavsiye etti. Şevket Sümer Mahallesi’nden geldik. Mesafe çok uzak ama çocuklarımı getirmek istedim. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Etkinliğin çok anlamı olduğuna dikkat çeken Ahmet Yiğit ise “Bu etkinliğin en anlamlı tarafı oyuncuların depremzede olması. Yenişehir Belediyemiz burada depremzede tiyatrocuları çocuklarla buluşturmuş oldu. Güzel bir etkinlik oldu.  Depremden sonra birçok kurum, kuruluş, ve STK anlamlı şeyler yapıyor. Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı.

Çocuklarla depremzedeleri buluşturmanın çok duyarlı olduğunu ifade eden Berna Taner de şunları söyledi: “Abdullah başkanı sanat ruhundan dolayı öncelikle tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Sanatı destekleyen biri. Çocuklarla depremzede tiyatrocuları buluşturması çok ince, çok duyarlı bir davranış. Ben özelikle onun için geldim. Sanatı seviyoruz Başkanımızı destekliyoruz. 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 

 
 
  
 

 

GÜNDEM MERSİN | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. gundemmersin.com © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA