DÜNYA BOCCE SPORUNUN KALBİ TOROSLAR’DA ATIYOR

Tarih: 2 Kasım 2022 Çarşamba 16:19

Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Bocce Şampiyonası; 37 ülkeden 52 takım ve yaklaşık 400 sporcunun katılımıyla devam ederken, şampiyonanın seremonisi sporcu ve yetkililerin katılımıyla yapıldı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Türk sporuna yakışır bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek; “Türk misafirperverliğini, Mersinimizin ve Toroslarımızın eşsiz güzelliklerini dünyanın birçok ülkesinden gelen sporcularla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI), Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF), Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Toroslar Belediyesi tarafından dünyada ilk kez Toroslar’da gerçekleştirilen Dünya Erkekler ve Kadınlar Bocce (Raffa) Şampiyonası ile Dünya Erkekler Bocce (Volo) Şampiyonası, eleme müsabakalarıyla başladı.

Toroslar Bocce Tesisi’nde eleme müsabakalarında yarışan sporcular, tur atlamak için parkurda kıyasa mücadele verdi. Dünya basınının izlediği şampiyonaya Toroslar Belediyesi personeli de büyük destek sağlıyor.

“TOROSLAR BELEDİYESİNİN SPORCULARI MEHMET CAN YAKIN VE EMRE MECİT, MİLLİ TAKIM KADROSUNDA”

Bocce sporunun Türkiye’de merkezi haline gelen Toroslar Belediyesi’nin Bocce Takımı sporcuları Mehmet Can Yakın ve Emre Mecit de volo branşında milli takım kadrosunda yer alarak Mersin’in gururu oldu.

Yurt dışına transfer olan ilk Türk Bocce Sporcusu olan Mehmet Can Yakın ve milli sporcu Emre Mecit, desteklerinden dolayı Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederek, şampiyonaya güçlü bir performansla hazırlandıklarını ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerini söylediler.

“ŞAMPİYONANIN AÇILIŞ SEREMONİSİ COŞKUYLA YAPILDI”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende şampiyonaya katılan sporcular, temsil ettikleri ülkelerin bayraklarıyla salonda geçiş yaptı.

37 ülkeden yaklaşık 400 sporcu ve teknik adamın katıldığı şampiyonanın seremonisinde Türkiye Bocce Milli Takımımız, coşkulu bir tezahüratla ayakta alkışlandı

FEDERASYON BAŞKANI TÜRKMEN: “TARİHİ BİR ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

Programın açılış konuşmasını Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu ile Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen yaptı.

Federasyon Başkanı Türkmen, Toroslar’da tarihi bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek; “Burası dünyanın en güzel tesislerinden biri. Bocce’de iki farklı disiplin bir arada ilk kez yapılıyor. Aynı ülkelerin iki farklı disiplin oyuncuları ilk kez Mersin’de bir araya geliyorlar ve birbirlerini tanıma fırsatı buluyorlar. Buna ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Sayın Valimiz Ali Hamza Pehlivan olmak üzere Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve ana sponsorumuz Toroslar Belediyemizin değerli başkanı Sayın Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ediyorum” dedi

DÜNYA VOLO FEDERASYONU BAŞKANI RUİS; “ŞAMPİYONADA, TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ SERGİLENİYOR”

Dünya Volo Federasyonu Başkanı Frederic Ruis de Türkiye’de, Mersin’de büyük bir misafirperverlik ile karşılandıklarını belirterek; “Bocce sporunu daha ileriye taşımak ve bocce disiplinini daha çok yakınlaştırmak istiyoruz. Akdeniz’in incisi Mersin’de tarihi bir organizasyondayız. Sayın Valimize ve belediye başkanımıza Mersin olarak gerçekleştirdikleri ekonomik, sportif ve kültürel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MERSİN VALİSİ PEHLİVAN; “TOROSLAR İLÇEMİZ, BOCCE SPORUNUN MERKEZİ HALİNE GELDİ”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da 37 ülkeden gelen sporcuları Mersin’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyerek; “İlk defa bocce dalında iki branşta bir dünya şampiyonası yapılıyor ve Türkiyemiz, Mersinimiz bu şampiyonayı hayata geçiriyor” dedi.

Katılımın son derece yüksek olduğuna vurgu yapan Vali Pehlivan; “Toroslar, 2019 yılında Dünya Bocce Şampiyonasına ev sahipliği yapmış bir şehir. Bocce sporunda, ulusal ve uluslararası alanda en güzel tesislere sahip olan bir şehir. Bu anlamda Toroslar İlçemiz, bocce sporunun merkezi haline gelmiş durumda ve bu organizasyona da ev sahipliği yapıyor. Şampiyonun hayata geçmesinde emeği olan Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu ile Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e, Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz’a ve ekibine, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ; “DÜNYADA SES GETİRECEK BİR SPOR ORGANİZASYONUNU DAHA TOROSLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz ki sporun ve sporcunun kentiyiz. Bocce sporunun kalbi, Toroslarımızda atıyor. Dünyanın birçok ülkesinden gelen tüm misafirlerimize ‘Mersin’in doğaya açılan kapısı olan Toroslar İlçemize’ hoş geldiniz diyoruz” dedi.

“Dünya Bocce Şampiyonası’nın ilçemizde düzenlenmesi kentimizin spor alt yapısının ne kadar sağlıklı olduğunun da bir göstergesidir” diyen Başkan Yılmaz; “Bu şampiyona, kentimizin tanıtımına da değer katacak bir organizasyondur. Şampiyonada Toroslar Belediyesi Bocce Takımımızın milli sporcularının da ülkemizi temsil etmesi bizler için ayrı bir gururdur. Hem sporcularımızın hem de şehrimize gelen değerli misafirlerimizin en güzel duygularla Mersinimizden ayrılması bizim için çok önemli ve kıymetli. Dünya Bocce Şampiyonası’nda Türk misafirperverliğimizi yine en iyi şekilde göstereceğiz. Bocce sporuna verdiği değerli katkılarından dolayı Sayın Valimiz Ali Hamza Pehlivan’a, bayrağımızı dünyada dalgalandırdığı için Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu ve Uluslararası Bocce Konfederasyonu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e teşekkür ediyorum. Tüm sporculara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 


Etiket: bocceşampiyonası, mersin, toroslar


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 

 
 
  
 

 

GÜNDEM MERSİN | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. gundemmersin.com © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA